A gdyby tak kupić jacht…

Kto raz poczuł wiatr w żaglach nie będzie tak łatwo w stanie zrezygnować z powtórki. Bardzo łatwo jest zarazić się żeglarskim bakcylem i uczynić z żeglowania pasję swojego życia. Nie da się jednak ukryć, że jest to pasja dosyć droga.

Marzenie o posiadaniu własnego, nowego jachtu to marzenie, którego większość z nas nie jest w stanie realizować w ciągu całego swojego życia. Rozpiętość cenowa jachtów jest ogromna. Najtańsze modele kosztują kilkaset tysięcy złotych, a najdroższe osiągają kwoty nawet kilku milionów euro. Dla przeciętnego Kowalskiego są to kwoty nieosiągalne. Czy to oznacza, że musimy całkowicie zrezygnować ze swojej żeglarskiej pasji? Bynajmniej. Istnieją jeszcze co najmniej dwa sposoby na to, aby cieszyć się radością żeglowania.

Kupujemy jacht używany

Pierwszym z nich jest zakup używanego jachtu. Oczywiście w tym wypadku również musimy ponieść spore koszty, co więcej jest to inwestycja obarczona pewnym ryzykiem. W związku z tym należy podejść do zakupu niezwykle rozważnie.

Nie wystarczy ogólny zachwycający rys jachtu czy bogate wyposażenie dodatkowe. Trzeba bardzo dokładnie przyjrzeć się jego poszczególnym parametrom, stanowi technicznemu raz wyposażeniu.

Koniecznie należy więc zwrócić uwagę na stan takich elementów jak:

  1. kadłub,
  2. urządzenia sterowe,
  3. płetwa mieczowa,
  4. grot,
  5. fok,
  6. pokład,
  7. takielunek,
  8. napęd.

Wszystkie te części powinny być w dobrym stanie, bez widocznych pęknięć, rys, przetarć i uszkodzeń mechanicznych. Czasem nawet z pozoru niewielkie usterki mogą nieść za sobą poważne usterki, generować duże koszty i narażać nasze bezpieczeństwo.

Wyczarterowanie jachtu

W związku z tym, jeśli nie mamy odpowiednich funduszy znacznie lepszym pomysłem jest wypożyczenie jachtu w jakiejś dobrej, godnej zaufania firmie czarterowej. Możemy przykładowo skorzystać z serwisu www.vipjacht.pl. Dzięki tego typu usługom jesteśmy w stanie przez kilka dni stać się posiadaczami luksusowego jachtu, o którego kupnie bylibyśmy w stanie tylko pomarzyć. Po podpisaniu umowy dostajemy do swojej dyspozycji gotowy do wypłynięcia jacht, w idealnym stanie technicznym i z wszelkimi możliwymi wygodami. Możemy wiec liczyć nie tylko na pełne zbiorniki paliwa, ogrzewania, wody pitnej, butlę z gazem, ale też na takie udogodnienia jak np. podświetlany kompas i echosonda na kolumnie sterowej, (dzięki nim możemy sprawdzić nie tylko kierunek, ale też np. głębokość czy temperaturę akwenu, na którym się znajdujemy), lampa pod salingowa do oświetlania pokładu, ster strumieniowy, winda kotwiczna itp. itd. Nie wspominając już o akcesoriach, które czynią nasz pobyt na jachcie w pełni komfortowym, typu sterowane elektronicznie ogrzewanie Webasto, prysznic, cyfrowy telewizor, DVD, lodówka, piekarnik, opiekacz czy nawet maszyna do robienia kostek lodu.

Czarterowanie jachtu zdaje się być najbardziej ekonomicznym, ale też najłatwiejszym rozwiązaniem. Nie interesują nas wówczas koszty utrzymania jachtu, jego konserwacji, naprawa czy przechowywania poza sezonem. Ponadto jeśli zdecydujemy się na stałe korzystanie z usług danej firmy czarterowej, jako stali klienci będziemy mogli liczyć na atrakcyjne upusty i rabaty.