Akcesoria niezbędne w walizce, jeżeli chcesz mieć bezpieczne wakacje

Każdy z nas potrzebuje czasem odpoczynku, żeby oderwać się od codziennych obowiązków i skupić tylko na sobie. Powinniśmy jednak pamiętać, że nawet (a może szczególnie) wakacje nie zwalniają nas od dbania o bezpieczeństwo.

Niezależnie od tego, dokąd wybierasz się na urlop, z kim, a także w jaki sposób tam dotrzesz – możesz napotkać na swojej drodze różne niebezpieczeństwa. Planując podróż, w kosztach uwzględnij cenę środka do samoobrony.

Jakie narzędzie zabrać w podróż?

Wybór środków do samoobrony jest naprawdę duży. Gaz pieprzowy, paralizator, pałka teleskopowa, kubotan… Co wybrać? To zależy jaki jest nasz…

  • Budżet – w zależności od tego, jaką kwotę chcemy wydać na samoobronę, możemy kupić gaz pieprzowy, którego ceny wahają się już od 20 do około 100 zł, paralizator (cena urządzenia ze średniej półki to około 150-300 zł), pałkę teleskopową (70-140 zł) czy kubotan – oryginalny kubotan to koszt 40 zł bez ceny przesyłki.

  • Cel podróży – prawo regulujące posiadanie i używanie narzędzi do samoobrony jest inne w każdym kraju. Powinniśmy wziąć ten fakt pod uwagę, wybierając akcesoria. Należy poznać obowiązujące przepisy, żeby nie narazić się na konsekwencje prawne. Na przykład w Europie gaz pieprzowy jest całkowicie zabroniony m.in. w Belgii, Danii, Holandii, Norwegii, we Włoszech i na Islandii.

  • Plan na spędzenie urlopu – zamierzasz opalać się na plaży lub pływać w hotelowym basenie? Maszerować po zaśnieżonych górach? A może całymi dniami zwiedzać ogromne miasto? Zależnie od podejmowanej aktywności, jedno narzędzie będzie bardziej praktyczne i wygodne, a drugie mniej.

Baw się z głową

Jeśli na wakacje wyjeżdżasz po to, żeby skorzystać z okazji do imprezowania, musisz zachować szczególną ostrożność. Tabletka gwałtu, napady, kradzieże – to najczęstsze zagrożenia na zabawach w klubach. Turysta jest łatwym celem, ponieważ nie zna nikogo w mieście, chętnie nawiązuje nowe kontakty i jest nastawiony na dobrą zabawę. Pamiętaj też, że nie tylko kobiety padają ofiarami pigułek gwałtów (choć jest tak w większej części przypadków).

Jakie są objawy zażycia tego narkotyku? Często trudno odróżnić je od stanu upojenia alkoholowego. Pojawiają się zawroty głowy, nudności, problemy z poruszaniem się i zaburzenia mowy. W zależności od ilości substancji, ofiara może stracić przytomność nawet na kilka godzin. Po jej odzyskaniu zwykle nic nie pamięta.

Gdzie zgłosić przestępstwo?

Wyjeżdżając za granicę lub do innego miasta dowiedz się, gdzie znajdują się komisariaty policji i zapisz w telefonie numery alarmowe. Lepiej zrobić to wcześniej na wszelki wypadek, nawet jeśli nie będzie potrzeby z nich skorzystać, niż nerwowo wypytywać przypadkowych ludzi na ulicy o policję, jeśli zostaniesz okradziony.

Pamiętaj o sprawach oczywistych, ale często bagatelizowanych. Staraj się nie przebywać w miejscach uważanych za niebezpieczne. Nie afiszuj się ilością pieniędzy i gadżetami, takimi jak smarfony, smartwatche itp. Zawsze pilnuj swojego bagażu i stosuj zasadę ograniczonego zaufania.