Auto poleasingowe – czy warto?

Z roku na rok rośnie popularność leasingu w Polsce. Efektem tego jest duża ilość nowych samochodów na drogach. Część leasingobiorców nie decyduje się na wykup pojazdu, co z kolei tworzy rynek samochodów poleasingowych, które są coraz chętniej wybierane przez osoby prywatne i małe firmy.

Standardowy okres leasingu wynosi od trzech do pięciu lat. Nowy samochód trafia wówczas prosto od producenta do leasingodawcy, który przez cały okres trwania umowy z leasingobiorcą zapewnia regularny serwis i kontrolę stanu technicznego.

Największe zalety – auta poleasingowe

Wraz z wzrostem zainteresowania leasingiem, rośnie również rynek samochodów poleasingowych, a co za tym idzie zwiększone możliwości wyboru dla potencjalnych kupujących. Dzisiaj wiele osób wybiera auta poleasingowe, kosztem używanych samochodów pochodzących od handlarzy czy z komisów samochodowych. Oto najważniejsze powody:

– Udokumentowana historia serwisowa,

– Udokumentowany przebieg,

– Dobry stan techniczny, będący efektem regularnego serwisowania w renomowanych punktach,

– Dobry stan wizualny – przed sprzedażą samochód odwiedza zazwyczaj blacharza i lakiernika, aby nanieść drobne poprawki,

– Przed sprzedażą dokonywane są zazwyczaj niewielkie naprawy, takie jak wymiana filtrów, czy klocków hamulcowych.

– Samochody poleasingowe są blisko 30-40% tańsze, aniżeli ich odpowiedniki w salonach samochodowych, a noszą podobne ślady użytkowania.

Auto poleasingowe – na co warto zwrócić uwagę, aby nie stracić?

Pomimo faktu, że należymy do zdecydowanych zwolenników zakupu aut poleasingowych, uznając je za bardzo dobre okazje na rynku, musimy wspomnieć o wadach tego rozwiązania. O czym warto zatem pamiętać przed zakupem? Przede wszystkim:

– ograniczony wybór marek i typów nadwozia wśród samochodów poleasingowych,

– słabe wyposażenie większości pojazdów,

– część z nich posiada bardzo duży przebieg, pomimo rocznej lub dwuletniej obecności na rynku,

– zdarza się, że samochody poleasingowe są droższe, aniżeli te znajdujące się w ogłoszeniach osób prywatnych.