Bezpiecznia i niezapomniana wycieczka Kenia – Afryka z biurem podróży Logos Tour

Jeżeli ktoś nigdy nie był na Czarnym Lądzie, może zamknąć oczy i wyobrazić sobie Afrykę. Jakie zdjęcie przyciąga wyobraźnię? Kenia i zastrzeżone strefy, rezerwaty, prawdopodobnie nieskończone przestrzenie lekko uschniętej trawy, w niektórych miejscach ozdobione samotnymi drzewami stojącymi z dziwną koroną, jakby rozłożonymi przez czyjąś rękę. Przeszywająco wysokie błękitne niebo, a na jego tle wyraźne, jakby wygrawerowane sylwetki słoni i żyraf, szalony bieg stada antylop, lwią rodzinę, ukrywającą się przed upałem w cieniu rozłożystej akacji. Kenia to państwo leżące w Afryce Wschodniej gdzie równik przecina kraj prawie pośrodku. Na północy graniczy z Sudanem i Etiopią, na wschodzie z Somalią, na południu z Tanzanią, na zachodzie z Ugandą. Na wschodzie obmywa ją Ocean Indyjski, na południu Jezioro Wiktorii. Całkowita powierzchnia kraju to 582,6 tys. m.kw. W magicznej Kenii prymitywne przestrzenie parków narodowych i nadmorskiego kurortu są harmonijnie połączone. Co warto zobaczyć w Kenii?

Stolica Kenii Nairobi

Wycieczka Kenia – Afryka rozpoczyna się od zwiedzenia głównego miasta, czyli Nairobi, które jest stolicą Kenii. Turyści przyjeżdżają tu, aby zobaczyć interesującą starą okolicę, różne autentyczne sklepy i urocze farmy, które, co dziwne, są także atrakcjami. Malowniczość miasta daje płynąca rzeka, która nadała temu miejscu nazwę. Zapoznanie się z Nairobi najlepiej zacząć od muzeum narodowego zlokalizowanego w mieście. Znajdują się tam unikalne eksponaty historii i antropologii, znalezione w Kenii podczas wykopalisk archeologicznych.

Niektórzy szczególnie zainteresowani turyści nadal robią zdjęcia na tle Wieży Zegarowej, znajdującej się w sercu Nairobi, budynku parlamentu. Jest także atrakcja w stolicy Afryki -dzielnica hinduska, w której znajdują się wspaniałe kompleksy świątyń hinduistycznych. Nawiasem mówiąc, ludzie żyjący w Nairobi są tolerancyjni, ponieważ oprócz hinduskich świątyń można zobaczyć meczety, koptyjski kościół i świątynię Sikhów.

Muzeum Karen Blixen

Dom-muzeum słynnej duńskiej pisarki Karen Blixen, która dała Afryce swoje serce na zawsze, jest spowita w wyjątkową historię jej życia. W wieku trzydziestu lat ona i jej współmałżonek udają się do Kenii, aby stworzyć plantację kawy. Wykonują swoją pracę przez kilka lat, aż okazuje się, że Karen jest zarażona poważną chorobą. W 1925 roku małżeństwo rozwodzi się, a Karen zostaje w Afryce. Ma romans z miejscowym myśliwym, po jego śmierci, wraca do Europy i pogrąża się w pisaniu.

Spod jej długopisu pochodzi książka „Pożegnanie z Afryką”, która stała się światowym bestsellerem i podstawą tego samego filmu z Meryl Streep i Robertem Redfordem. Po śmierci Karen Blixen w 1931 roku jej dom został zachowany, jako pomnik pamięci. Następnie duński rząd dał Kenii zarówno dom, jak i ziemię wokół niego.

Willa została odrestaurowana, a w 1986 otwarta dla turystów i wszystkich tych, którzy kochają pracę tej niesamowitej kobiety. W Muzeum Karen Blixen można zobaczyć oryginalne przedmioty wyposażenia wnętrz, które zostały sprzedane wraz z domem. Między innymi istnieje stara biblioteczka. Część wystawy poświęcona jest filmowi, opartemu na książce o tej samej nazwie. Wykupując wycieczkę na trasie Kenia – Afryka nie można nie odwiedzić tego miejsca tak nierozerwalnie wiążącego się z miłością człowieka do Afryki.

Bomas uwiecznia życie plemion

Bomas to wieś, która znajduje się niedaleko Nairobi. Jest to skansen, w którym można zapoznać się z życiem lokalnych plemion. Dowiedzieć się więcej o tym interesującym miejscu, które na pewno warto odwiedzić, będąc w Kenii. Historycznie terytorium Kenii stało się domem dla wielu plemion, które od dawna tu mieszkają. Są to: Masai, Swahili, Meru, Turkana, Pokot, Lukhya, Calendzhin, Luo, Samburu, Kisiyu, Kikuyu i inne, mniej liczne afrykańskie grupy etniczne.

Każda z nich jest interesująca na swój sposób, ponieważ ma własną kulturę, dialekt, a nawet wygląd. Muzeum Bomas daje możliwość zapoznania się z osobliwościami tych plemion, gromadząc wiele interesujących informacji. Samo słowo „bomas” w języku suahili oznacza „zamknięta osada”, „gospodarstwo rolne”. Oprócz wycieczek turystycznych, które zapewniają rozrywkę turystom, Bomas jest miejscem różnych wystaw i koncertów. W szczególności grupy muzyczne i taneczne z całej Kenii przyjeżdżają tutaj, aby pokazać swoją sztukę.

Warto też zobaczyć etno-show folklorystyczne, które odbywa się tutaj codziennie i trwa prawie 1,5 godziny. Turyści mogą zobaczyć tradycyjne tańce afrykańskich plemion, pokazy akrobatyczne i inne ciekawe występy. A ponieważ Bomas został stworzony specjalnie dla turystów, dla komfortowego pobytu istnieje duży teatr dla 3500 osób, również położony pod gołym niebem. Można zarezerwować wycieczkę Kenia – Afryka, która obejmuje również wizytę w wiosce Bomas.

Rezerwat Masai Mara

Najsłynniejszy park narodowy w Kenii, Masai Mara, rozciąga się na 1510 km², na wysokości 1650 m n.p.m., na jej rozległym terytorium zamieszkuje około 80 gatunków ssaków i 450 gatunków ptaków. Największy i najstarszy park narodowy Kenii, Tsavo zajmuje powierzchnię ponad 20 tysięcy km². Geograficznie są to dwie rezerwaty: Wschodnie Tsavo i Zachodnie Tsavo, oddzielone autostradą Nairobi-Mombasa. Obfitość podziemnych źródeł przez cały rok wspiera bujną zieloną roślinność. Z reguły turyści odwiedzają Tsavo w ramach zorganizowanej wycieczki Kenia – Afryka. Jest to najwygodniejsze dla podróżnych, aby dostać się tam wynajętym samochodem. W bezmiarze Masai Mara można znaleźć nie tylko lwy, lamparty, bawoły, nosorożce, słonie, antylopy eland i impala, kudu, żyrafy, hipopotamy i krokodyle, ale także wiele innych rzadkich zwierząt. Przede wszystkim rezerwat słynie z corocznej migracji gnu, która odbywa się we wrześniu i październiku.

Jeziora Nakuru

Park Narodowy Jeziora Nakuru to wyjątkowa naturalna atrakcja w Kenii, która nie ma odpowiedników na świecie. Mały park narodowy strzeże okolic jeziora Nakuru w zachodniej części kraju, 157 km na północny-zachód od Nairobi. Nakuru jest jednym z jezior Wschodnioafrykańskiej Doliny Ryftowej, które niektórzy badacze uważają za kolebkę ludzkości.

Obszar rezerwatu to 188 km², a ponad 500 gatunków ptaków i zwierząt uważa to miejsce za swój dom. Miłośnicy ornitologii chętnie spotkają się z kormoranami, pelikanami, gigantycznymi czaplami i błękitnymi zimorodkami, reszta będzie mogła obserwować powolny i cichy ruch hipopotamów i zobaczyć impalskie antylopy, afrykańskie antylopy bagienne, afrykańskie guźce i pawiany bawiące się na wolności. Ponadto na obszarach przylegających do jeziora Nakuru występują rzadkie gatunki białych i czarnych nosorożców. Jakiś czas temu, regularne kłusownictwo zagrażało istnieniu ich populacji, ale władze parku i ekolodzy podjęli szereg działań w celu zachowania tych rzadkich zwierząt, więc sytuacja uległa pewnej poprawie.

Mieszkają w parku i drapieżniki, dość często spotykają lwy i lamparty, nie wspominając już o wielkich pytonach. Jednak najrzadszą i najbardziej znaną cechą jeziora Nakuru są ogromne stada różowych flamingów, które żywią się algami rosnącymi w słonowodnym jeziorze. Dzięki flamingom, Nakuru zmienia się w wyjątkowy i charakterystyczny różowy świat, ponieważ te rzadkie i piękne ptaki czują się tak swobodnie na chronionych krainach i wodach Nakuru, że wydaje się, że powierzchnia zbiornika jest pokryta niesamowitym różowym całunem.

Dlaczego turyści kochają Kenię?

Na podstawie opisanych atrakcji, można stwierdzić, że Kenia to prawdziwie magiczny kraj, w którym hałaśliwe ośrodki z plażą żyją w harmonii z rozległymi parkami narodowymi. Ciepłe słońce w zenicie, szelest chłodnej nocy, lazur przestrzeń na Oceanie Indyjskim i prymitywne obrzędy Aborygenów łączą się z nowoczesnym wyposażeniem luksusowych hoteli.

Kolorowa stolica Nairobi, tajemniczy szamani i tajemnicze tańce wokół ognia miejscowych Aborygenów. Ogólny relaks i umiejętność cieszenia się życiem. Ziemia, na której narodził się człowiek. Pierwszy, choć jeszcze zniekształcony przez intelekt, homo sapiens narodził się na tych otwartych przestrzeniach. Mieszkańcy Kenii są niesamowicie przyjaznymi ludźmi i chętnie witają turystów.