Bezpieczny wypoczynek to rozsądny wypoczynek!

Zanim wyjedziesz na urlop, musisz zdać sobie sprawę z tego, że wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem zależy głównie od Ciebie. Co możesz zrobić, aby w pełni cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem?

Wybierz odpowiednie miejsce na urlop

Jedni wolą odpocząć w pięciogwiazdkowym hotelu, inni na łonie natury. Jednych pociąga morze, a innych góry. Niezależnie od tego, jakie miejsce na wypoczynek wybierzesz, upewnij się, że jest tam bezpiecznie. Chyba że wolisz poczuć dreszczyk emocji podczas odkrywania dzikich miejsc, o których inni ludzie nie mają pojęcia… A może interesują Cię sporty ekstremalne? Nawet jeśli lubisz adrenalinę, miejsce wypoczynku wybierz z głową – tak, żebyś wrócił z urlopu cały i zdrowy.

Zadbaj o odpowiedni sprzęt

Oczywiście powinieneś dobrać ekwipunek w zależności od tego, jaki jest cel Twojej podróży i co zamierzasz robić. Inaczej będzie wyglądać zawartość walizki osoby jadącej na weekend do spa, a inaczej osoby wybierającej się poszaleć zimą na stoku. Niezależnie od tego, co i gdzie będziesz robić, warto zabrać ze sobą alkomat. Na urlopie okazja do spożycia alkoholu znajdzie się praktycznie zawsze – czy to impreza ze znajomymi, czy degustacja lokalnych specjałów, a może wieczór na plaży z butelką wina. Alkomat to urządzenie dla każdego – pamiętaj, aby się nim zbadać zanim wsiądziesz za kierownicę, pójdziesz popływać czy wybierzesz się na stok. Więcej informacji o alkomatach znajdziesz na http://jakskalibrowacalkomat.jimdo.com/.

Zawsze pełna bateria

Smartfony bardzo ułatwiają życie w dzisiejszych czasach. Dlatego zadbaj o to, aby Twój telefon zawsze był naładowany. Najlepiej źródło energii miej zawsze przy sobie – możesz zainwestować w powerbank, dzięki któremu nie potrzebujesz dostępu do prądu, żeby podładować baterię w telefonie. Smartfon może Ci się przydać podczas podróży (nawigacja, mapy) oraz do kontaktu z bliskimi i znajomymi. Na pewno chcieliby wiedzieć, czy u Ciebie wszystko w porządku.

Przestrzegaj zakazów

Chociaż urlop to czas beztroski, nie możemy wtedy tracić głowy. Powstrzymaj chęć zrobienia czegoś szalonego, jeśli jest to niebezpieczne – kiedy widzisz zakaz pływania, to nie pływaj. Pamiętaj, że takie znaki nie wzięły się znikąd. Być może doszło tam kiedyś do tragedii lub często dochodzi do wypadków. Jeśli chcesz zaszaleć lub popisać się przed znajomymi, znajdź inny sposób – taki, który będzie bezpieczny dla Twojego zdrowia i życia.

Rozważnie na imprezach

Urlop to dla niektórych czas całkowitego „resetu”, np. przy pomocy alkoholu. Nie ma nic złego w tym, że idziesz na imprezę, pod warunkiem, że bawisz się z głową. Turysta to dla miejscowego przestępcy łatwy łup – nikt Cię tu nie zna, jesteś anonimowy, możesz więc paść ofiarą przestępstwa. Na imprezach uważaj szczególnie na tabletki gwałtu – to wciąż często stosowany sposób, aby ofiara niczego nie pamiętała. Dlatego zawsze pilnuj swojego drinka lub chodź na imprezy ze znajomymi, którym możesz zaufać.