Czarter jachtów na Mazurach

Wyjazd pod żagle na Mazury to propozycja nie tylko dla doświadczonych wodniaków z własnym jachtem. O czym jednak pamiętać organizując pierwszy urlop na mazurskich jeziorach?

Położone w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oferuje wodniakom idealne warunki do spędzenia urlopu. Ogromne tafle czterech wietrznych jezior, ułatwiające żeglowanie kanały oraz bogate zaplecze turystyczne z marinami, restauracjami i hotelami przyciągają miłośników żeglarstwa. Warto więc powiedzieć kilka słów o tym, jak zaplanować wyjazd na Mazury oraz o czym pamiętać, by przebiegł bezproblemowo. I, co najważniejsze, bezpiecznie. Tym bardziej, że zaplanowanie urlopu w Giżycku nie sprawi problemów także tym, którzy zamierzają spędzić czas pod żaglami dopiero pierwszy raz.

Kraina jezior

Otoczone czterema jeziorami Giżycko jest punktem startowym szlaku żeglarskiego do Węgorzewa. Podróż zaczyna się na jeziorze Niegocin, skąd kanałem dopływa się do Kisajna. Zanim jednak wpłyniemy na to jezioro, przepływamy przez miasto, podziwiając most obrotowy. Następnie, mijając wiele wysp, wpływamy na otwarte wody, które płynnie łączą się z jeziorem Dargin. Kolejnym jeziorem na szlaku są Kirsajty, po przepłynięciu których przez wąski przesmyk wpływamy na Mamry właściwe z leżącym na ich brzegu Węgorzewem.

Brak jachtu?

To żaden problem! Żeglarska przygoda na mazurskich jeziorach dostępna jest także dla tych, którzy własnej jednostki pływającej nie posiadają. Możemy bowiem wyczarterować ją korzystając ze strony czarter4u.pl. Do wyboru mamy siedem jachtów – trzy Antile 24, dwa Maxusy 28 oraz Antilę 26 i Sasankę 660. Wszystkie jednostki posiadają kompleksowo wyposażony kambuz i silnik zaburtowy, a w razie problemów na szlaku firma zapewnia bezpłatny serwis.

Bądź bezpieczny

Na szlaku, poza rzecz jasna przygodą, najważniejsze jest bezpieczeństwo. O noszeniu kapoka i doświadczeniu, które powinna posiadać osoba prowadząca jacht na pewno nie trzeba przypominać. Warto jednak wspomnieć o systemie ostrzegania, na który składa się 17 masztów rozmieszczonych wzdłuż szlaku. Emitują one sygnały świetlne, których częstotliwość odpowiada jednemu z dwóch zagrożeń. Czterdzieści błysków na minutę ostrzega przed burzą, zaś dziewięćdziesiąt – przed burzą z gwałtownymi wiatrami. Przed wyruszeniem warto też zapisać w telefonie numery alarmowe. Na Mazurach obowiązuje numer 984, ale warto uzupełnić go numerem ratunkowym nad wodą – 601-100-100.