Jak powstał wakeboard

Historia wakeboardu jako takiego nie jest taka znów stara. Sport ten powstał pod koniec XX w z połączenia kilku sportów wodnych, w tym surfingu i nart wodnych. Przez kilka lat ewoluował, aż do takiego kształtu jaki znamy obecnie. W tym czasie zmieniono rozmiar jak i właściwości deski, dodano wyciąg jako siłę napędową oraz wiele innych.

Początki

W roku 1985 Tony Finn surfer z San Diego wpadł na pomysł zrobienia deski zwanej skurfer. Była to konstrukcja łącząca w sobie parametry nart wodnych i deski surfingowej. Ten typ deski nie miał wiązań. W chwilę później dokonano pierwszej modyfikacji poprzez dodanie wiązań ułatwiających trzymanie się na desce. Dzięki stabilizacji jakiej zapewniły wiązania możliwy był dalszy rozwój tego sportu. Obecnie wakeboard umożliwia wykonywanie akrobacji woda-powietrze czy pokonywanie przeszkód na wodzie.

W rękach specjalisty

Kolejnym przełomowym krokiem w karierze wakeboardu była interwencja znanego biznesmena Herb O`Brien zajmującego się produkcją sprzętu sportowego. Przyczynił się do powstania deski do wake`a typu Hyperlite. To dało porządnego rozpędu popularności tego sportu i sprzedaży desek. Jednak przedsiębiorca widząc przyszłość w tej dyscyplinie nie zaniechał prac nad deską. Doskonaląc jej konstrukcję, zmniejszając grubość do tego dodał wgłębienia tzw. phasery, które ułatwiały ślizganie się po wodzie. Dało to bardzo dużo możliwości jeśli chodzi o rozwój tej dyscypliny sportowej.

Popularyzacja

Niebagatelną również rolę w popularyzacji sportu odegrała firma World Sports & Marketing. Zaczęła jego promocję poprzez organizację eventów i imprez sportowych. Dzięki temu zawodnicy mogli się popisywać swoimi trikami. Po roku 2000 dużo się zmieniło. Pojawiły się w wakeparkach rampy i slidery do pokonywania przez wakeboarderów. Obecnie praktycznie w okolicy każdego większego miasta jest wakepark. Jest to coraz popularniejszy sport, który ma swoje grono zwolenników, nie tylko wśród profesjonalistów. Na pewno dużym ułatwieniem jest zastosowanie wyciągu do ciągnięcia wakeboardera.

Wakeboard jest nową dyscypliną i najbardziej ekspansywną. Do tego niewątpliwie przyczynia się fakt, ze nauka pływania na desce nie jest wcale trudna, a daje dużo satysfakcji. Wakeparki powstają praktycznie wszędzie tam gdzie jest możliwość zamontowania wyciągu. Coraz więcej ludzi pływa na deskach nie tylko profesjonalnie ale też dla relaksu. Tym bardziej, że w sezonie letnim wypoczynek nad wodą jest jednym z ulubionych sposobów spędzania czasu przez Polaków.

Dowiedz się też co to jest wakeboard oraz jak wygląda wakeboard w Polsce w kolejnych naszych artykułach. Tekst powstał przy pomocy platformy rezerwacji wakeparków – WhereToWake.com.