Najpiękniejsze choinki

Jeśli myślimy o kupnie żywej choinki, oprócz zastanowienia się, czy chcemy drzewko cięte, czy w doniczce, musimy rozważyć także dobór rodzaju, który będzie dla nas najlepszy. Wiele osób nie zastanawia się, jaka jest różnica między świerkiem, sosną, a jodłą, a w zależności od drzewka zmieniają się także konieczne warunki pielęgnacji i wymogi dotyczące temperatury, światła itd. Chociaż na pierwszy rzut oka wszystkie iglaki wyglądają podobnie, warto nauczyć się je rozpoznawać. W końcu każdemu zależy na tym, by jego drzewko przyciągało spojrzenia i było najpiękniejsze.

 

Świerk

W okresie świątecznym w sklepach znaleźć można zarówno świerki kłujące, jak i pospolite. Pierwszy gatunek ma sztywne i mocno kłujące igły, odradzany jest więc rodzinom z dziećmi. Cieszy natomiast zapachem – i to długo, gdyż jest bardzo odporny i trwały. Świerk pospolity to jedno z najpopularniejszych drzew iglastych w Polsce, więc jego cena na rynku świątecznym nie jest wygórowana. Wiele osób wpada jednak w pułapkę ceny, nie zdając sobie sprawy, że w cieple szybko gubi igły.

 

Jodła

Jodła jest określana mianem ekskluzywnej choinki – co ciekawe, teraz jest jedną z najbardziej popularnych odmian sprzedawanych w okresie bożonarodzeniowym. Często myli się ją ze świerkiem, gdyż również ma krótkie igły. Jednak w przeciwieństwie do świerku, jej szyszki stoją do góry, a igły rozkładają się w dwie równe płaszczyzny, specyficzne grzebienie po dwóch przeciwnych stronach gałęzi. Jodły lubią cień i wilgotną glebę, a ich specjalne wymagania sprawiają, że są trudniejsze w pielęgnacji niż większość drzewek bożonarodzeniowych. Dodatkowo nie posiadają żywicy, nie oddają więc klimatu świąt poprzez zapach.

 

Sosna

Sosna charakteryzuje się długimi (czasem mającymi nawet 7 cm!) niebiesko-zielonymi igłami o bardzo intensywnym zapachu. Ich ostre zakończenia  sprawiają, że w dotyku wydaje się szorstka i “kolczasta”. Ma nieregularną koronę, jej kora jest brązowa ze srebrzystym odcieniem i łuszczy się płatami. Może osiągać nawet do 50 metrów wysokości. Cieszy się popularnością, ponieważ łączy w sobie cechy świerka i jodły, a cena nie jest wygórowana.

 

Cięta czy w doniczce?

To kolejne fundamentalne pytanie, które należy sobie zadać, kupując bożonarodzeniowe drzewko. Jeśli zależy nam na tym, by długo było piękne i zachowało swoje właściwości, musimy rozwiać swoje wszelkie wątpliwości i rozważyć wszystkie opcje, biorąc pod uwagę panujące w naszym domu warunki.

Cięte drzewko jest łatwiejsze do zutylizowania po Świętach, popularne jest więc głównie w miastach, gdzie króluje ciasnota, minimalizm i blokowiska. Ma jednak jedną poważną wadę – szybciej zrzuca igły. To dlatego wiele osób decyduje się kupić choinkę w doniczce, dba o jej pielęgnację i nawodnienie, a następnie “szuka” dla niej domu. W dodatku ścinana choinka wymaga także zakupu stojaka, który utrzyma drzewko w stabilnej pozycji. Istnieją takie jego rodzaje, do których można wlać wodę, by dłużej zachowała świeżość.

 

Najpiękniejsze sztuczne choinki

Obecnie produkuje się sztuczne choinki z dbałością o detale i szczegóły, które mają oddawać naturalne różnice w wyglądzie i fakturze każdej odmiany drzewka iglastego. Mają nad żywymi choinkami jedną istotną przewagę – nie wymagają dostosowania wymogów pielęgnacji. Są trwałe, wyglądają świeżo przez całe święta i nie obsypują nam domu igłami. Jeśli mieszkamy w ciasnym mieszkaniu, bez możliwości późniejszego zagruntowania  żywego drzewka, może lepiej rozważyć kupno sztucznego, które posłuży nam na długie lata.

Duży wybór choinek znajdą Państwo na stronie http://choinki-online.com.pl/. W naszej ofercie znajdują się tanie choinki sztuczne, choinki diamentowe na pniu, choinki białe, a także girlandy.