Przydomowe oczko wodne z gustownym pomostem

Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez oczka wodnego. Jest ono popularną formą dekoracyjną, która sprawia, że ogród wygląda bardziej atrakcyjnie i przede wszystkim bardziej różnorodnie. Oczko umożliwia wprowadzenie do ogrodu ciekawej wodnej flory i fauny.
Jak sprawić, żeby oczko wodne stało się dekoracją i a nie mało estetycznym i trudnym w utrzymaniu elementem ogrodu?

Wybór technologii

Oczko wodne to nie tylko dziura w ziemi wypełniona wodą. Takie myślenie to prosta droga do katastrofy. To o czym należy pomyśleć w pierwszej kolejności to szczelne dno. Najpopularniejsza metodą jaką możesz zastosować jest folia lub geowłóknina, którą wyłożysz dno przydomowego stawu. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku oczek średniej wielkości. W przypadku małych ogródków i siłą rzeczy niewielkich oczek wodnych dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowej formy z polietylenu, którą można kupić w Internecie lub sklepach budowlanych.

Szczelne dno ma chronić oczko wodne przed niekontrolowanym zarastaniem i zamulaniem. Sprawi, że woda w przydomowym stawie będzie czysta.

Wybór roślin

Rośliny są bardzo ważnym elementem oczka wodnego. Rośliny maskują niedoskonałości w wykonaniu oczka i sprawiają, że wygląda ono zdecydowanie bardziej atrakcyjnie. Ale dodatkowo pełnią ważną funkcję użytkową.

Rośliny wodne w naturalny sposób natleniają wodę w oczku i sprawiają, że utrzymanie równowagi biologicznej jest łatwiejsze. Dodatkowo chronią one oczko przed słońcem. Zmniejszając parowanie wody sprawiają, że jest ono łatwiejsze w utrzymaniu. Natomiast rośliny posadzone wzdłuż krawędzi przydomowego stawu wzmacniają jego brzegi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich obsuwania.

Jak posadzić rośliny wodne skoro dno oczka powinno być szczelne? Sadzi się je w specjalnych koszach. Kosze te umieszcza się na różnych głębokościach w zależności od potrzeb wybranej roślinności.

Pomost pływający

Budowa małego pomostu sprawia, że oczko stanie doskonałym miejscem na wypoczynek. Warto zastosować pomost pływający składający się z polietylenowych pływaków wykończonych drewnem. Jego montaż jest niezwykle prosty, bo pomost tego typu nie wymaga stałego połączenia z gruntem, a w zupełności wystarczające jest zakotwiczenie pomosty na brzegach. Dzięki temu jeszcze prostsze jest zachowanie integralności dna.

Natomiast możliwość demontażu sprawia, że prace konserwatorskie można wykonać poza obrębem oczka. Dzięki temu można uniknąć negatywnego wpływu farb i impregnatów na rośliny i zwierzęta.

Pomost pływający może być wyposażony w drewnianą barierkę, dzięki czemu wypoczynek na pomoście będzie nie tylko przyjemny, ale również bezpieczny.

Pozwolenie nie jest potrzebne

Warto wiedzieć, że budowa oczka wodnego o wymiarach nieprzekraczających 30 metrów kwadratowych nie wymaga uzyskania pozwolenia. W zupełności wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy oczka do właściwego Powiatowego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Należy to zrobić co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac i jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu możemy rozpoczynać prace.

Źródło: Elplast – Pomosty drewniane