Szlak Orlich Gniazd motocyklem

Fani podróży jednośladami z pewnością zwiedzili już na swych motocyklach całą Polskę jak długa i szeroka. Jeśli jednak jeszcze nie wybraliście się na wyprawę Szlak Orlich Gniazd motocyklem, jest to wycieczka zdecydowanie warta rozważenia. Trasa pokonywana spokojnym tempem, z postojami na podziwianie pięknych widoków, zajmuje około 2 dni, dlatego jest to idealna opcja na weekendową wycieczkę. Jest wiele opcji zwiedzenia Szlaku, my opisujemy jedynie przykładową koncepcję.
W best western znajdziesz hotele, w których będziesz mógł spędzić wygodnie noc podczas swoich motocyklowych wojaży.

Zamek Ogrodzieniec

Startując trasą Orlich Gniazd od strony Zawiercia, wygodnie jest zacząć zwiedzanie od zamku w Ogrodzieńcu. Obecnie zamek jest już ruiną, ale nadal robi ogromne wrażenie. Powstał w XIV lub XV wieku i przez wiele zmian właścicieli, a także zaniedbania w okresach wojennych, popadł w ruinę, dlatego nie można już zobaczyć go w stanie choćby przypominającym oryginał.

Zamek w Pilicy

Zamek w Pilicy jest dobrze zachowany i wart obejrzenia. Otacza go ogromny park o powierzchni całkowitej 10 hektarów, z klasycystyczną studnią. Park ten został uznany za pomnik przyrody i jest doskonałym miejscem na odprężający spacer.

Bobolice i Mirów

W tym miejscowościach znajdują się bliźniacze zamki. Zamek w Bobolicach został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego i uległ zniszczeniu, jednak w XX wieku właściciele zamku – rodzina Laseckich – podjęła się jego restauracji.
Zamek w Mirowie to niestety już tylko ruiny, ale planowana jest jego rekonstrukcja i udostępnienie zwiedzającym. Powstał on także za czasów Kazimierza Wielkiego i jest przykładem średniowiecznego zamku warownego.

Zamek Ostrężnik

Niestety, obecnie statek znajduje się w ruinie, która porosła drzewami. Skała, na której znajdował się zamek, mieści również Jaskinię Ostrężnicką, będącą miejscem wycieczek speleologów. Choć zamek się nie zachował, jego ruiny znajdują się blisko trasy, dlatego jeśli ktoś chciałby zobaczyć, co się zachowało, to jest to możliwe.

Zamek królewski w Olsztynie

Choć część zamku nie zachowała się, wciąż możemy oglądać mury części mieszkalnej, a także niektóre wieże (cylindryczną oraz kwadratową). Zachowała się również część murów należących do ówczesnej części gospodarczej zamku.