Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich – Wielkie żeglowanie

Mazury to mekka polskich żeglarzy śródlądowych. Wspaniałe miejsce, aby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku pod żaglami z grupa dobranych przyjaciół. Poznaj krainę Wielkich Jezior Mazurskich.

 

Kraina Wielkich Jezior

Wielkie Jeziora Mazurskie zajmują ok. 1700km. To kraina, w której ponad 15% powierzchni zajmują przestrzenie wodne, w tym największe polskie jeziora tzn.: Śniardwy (109,7 km2) oraz Mamry (102,4 km2). Kraina Wielkich Jezior Mazurskich rozciąga się w linii południkowej w samym centrum Pojezierza Mazurskiego. Na północy rozpoczyna ją rozgałęziona, morenowa niecka kompleksu jeziora Mamry, niżej centralnie położone jest jezioro Niegocin, przechodzące w rynnowe, wydłużone jeziora: Ryńskie, Tałty, Mikołajskie, Bełdany oraz Nidzkie. W pobliżu głównego szlaku wodnego północ-południe rozlewa się na wschodzie największe polskie Jezioro Śniardwy.
W okolicach Niegocina przebiega linia wododziału między zlewnią Pregoły, do której przez Węgorapę odprowadzane są wody kompleksu jeziora Mamry, a zlewnią Wisły, do której poprzez Pisę spływają wody południowych jezior Mazur. Na południu Krainę Wielkich Jezior Mazurskich oddziela od Niziny Mazowieckiej zwarty kompleks Puszczy Piskiej, największy obszar leśny na Mazurach. Pasmo najmniejszych jezior, rozciągających się na zachodnich obrzeżach Puszczy stanowi Pojezierze Mrągowskie, leżące poza obszarem moich badań. Na wschodzie Krainę Wielkich Jezior ogranicza kompleks lasów Puszczy Boreckiej (ok. 300km2), sięgający wschodnimi krańcami Mazur Garbatych, z którego w kierunku południowym rozciąga się Pojezierze Ełckie. Na północy przy granicy z Rosją rozciąga się Kraina Węgorapy, a od północnego zachodu pod same brzegi Mamr podchodzą tereny równinnej oraz pozbawionej jezior Barcji.

System żeglugowy

System żeglugowy Wielkich Jezior Mazurskich liczy na odcinku głównym 126km, wraz
z odgałęziami bocznymi ponad 200km, co stawia go wśród najdłuższych systemów żeglugowych w Polsce. Na pewno jest najdłuższym, który jest wykorzystywany tylko do celów turystycznych. Żeglarze dla swoich potrzeb wyszczególniają szlak główny – od Węgorzewa na północy, po Ruciane-Nidę  i Jezioro Nidzkie na południu, wraz odgałęzieniem wschodnim na Śniardwy oraz Roś oraz północno-zachodnim na Jezioro Ryńskie. Szlak główny jest podzielony umownie na część północną, obejmującą kompleks Mamr, czasami z Niegocinem, oraz południową – wszystkie jeziora na południe od linii kanałów. Istnieją również szlaki boczne, z których najpopularniejszym, ale dostępny wyłącznie dla kajaków jest Puszczański Szlak Krutyni, przyciągający wieloma przyrodniczymi atrakcjami. Mało popularny, ale niezwykle atrakcyjny jest boczny szlak jezior: Wojnowo i Buwełno, zaczynający się u wschodnich brzegów jeziora Niegocin oraz rzeczno-jeziorny szlak rzeki Sapiny, rozpoczynający się u wschodnich brzegów jeziora Święcajty, a kończący na jeziorze Gołdopiwo przy wschodnich obrzeżach Puszczy Boreckiej. Oprócz tego istnieje wiele niewielkich, co nie znaczy mniej malowniczych akwenów, które nie mają połączeń ze szlakiem głównym–Dejguny, Kruklin, Rydzówka, Orzysz, Harsz i Dgał Wielki,

Żeglarstwo

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich już od wielu lat stanowi teren wypoczynku i rekreacji, a także jest miejscem spędzania corocznych wakacji przez autora pracy. Częste wizyty na tym obszarze po dłuższej nieobecności pozwalały dostrzec różne zmiany w natężeniu ruchu turystycznego, stanie zagospodarowania rekreacyjnego, zachowaniu turystów i używanego przez nich sprzętu turystycznego. Turystyka wodna bardzo szybko rozwija się w Krainie Wielkich Jezior. Żeglarstwo, surfing i motorowodniactwo stały się bardzo popularne.

Popularność żeglarstwa ciągle wzrasta, zyskuje co roku nowych zwolenników, mimo że można zauważyć nowe trendy w tej formie rekreacji i wydawać by się mogło, że Mazury stracą na swej popularności i atrakcyjności. Czarter jachtu i żegluga po mazurskich jeziorach jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, urlopu, wakacji i aktywny wypoczynek.

Czarter Jachtu

Czarter jachtu oznacza w żeglarstwie wynajem jachtu za opłatą. Decyzja o wyborze odpowiedniego jachtu jest dosyć trudna, gdyż oferta firm czarterowych jest bardzo bogata. Wybór jachtu, a co się z tym wiążę, maksymalna liczba osób, którą można zabrać na pokład i liczba koi, uzależniona jest od tego, w jak licznej grupie będzie się żeglować. W ciągu ostatnich kilku lat dużym zmianom uległa oferta firm czarterujących jachty na polskich szlakach śródlądowych. Odnosi się to głównie do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie żeglarze jeżdżą najchętniej, a i oferty czarterowe są najbogatsze. Bez problemu każdy zainteresowany może znaleźć odpowiedni dla niego jacht.

Bogaty wybór jachtów na czarter – www.naczarter.pl

W mazurskich portach, marinach i stanicach na żeglarzy czekają jachty. Wyczarterować jacht można nie tylko na miejscu, lecz także przez Internet, korzystając z nowoczesnego portalu rezerwacji online – www.naczarter.pl, który oferuje czarter nowoczesnych, solidnych i sprawdzonych jachtów.

Na tej platformie online każdy zainteresowany może znaleźć jacht dla siebie, dzięki rozbudowanej galerii zdjęć użytkownik jest w stanie sprawdzi jakość jachtu i stan wnętrza. Rezerwacji można dokonać online bezpośrednio po rejestracji składając zamówienie na wybrany jacht i określony termin czarteru.

Platforma www.naczarter.pl pozwala nie tylko dokonać rezerwacji, ale także dzięki funkcjom społecznościowym umożliwia znalezienie innych pasjonatów żeglarstwa, z którymi można stworzyć ekipę i wspólnie wybrać się na mazurską wyprawę pod żaglami. Zapraszamy do portalu www.naczarter.pl