Wakacje w Polsce czy za granicą?

Właściwie zaplanowany urlop stanowi podstawę udanych wakacji. Jednak wybór celu podróży to dla wielu osób nie lada orzech do zgryzienia. Poznaj ciekawe kierunki wakacyjnych wypraw i wybierz miejsce, które w największym stopniu sprosta Twoim oczekiwaniom.

Wakacje w Polsce…

Wbrew pozorom Polska ma do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko wybór pomiędzy morzem, a górami. Które rejony naszego kraju warto wziąć pod lupę planując wyjazd? Bieszczady, stanowiące fragment łańcucha Karpat Wschodnich, to zdaniem wielu osób najpiękniejsze miejsce Polski. To właśnie tu znajduje się Dolina Sanu, stanowiąca przedsionek raju dla miłośników wędkarstwa i zapalonych kajakarzy. Odcinek pomiędzy Zatwarnicą, a wsią Rajskie to z kolei gratka dla amatorów historii i przyrody. Na wspomnianym terenie znajdują się pozostałości przedwojennych wsi. Zobaczyć możemy podmurówki dawnych domów czy ruiny cerkwi. Warto dodać, że okolice te są zamieszkiwane przez różnorodne gatunki zwierząt znajdujących się pod ochroną. Bystre oko wypatrzy tu wydrę, węża Eskulapa czy nawet znanego głównie ze sklepów zoologicznych… chomika.

Położona w Sudetach Środkowych Kotlina Kłodzka to miejsce, które łączy w sobie ogromną ilość różnorodnych atrakcji, kierowanych zarówno do miłośników aktywnego wypoczynku, jak i osób spragnionych typowego, letniego relaksu. Pierwszym z szeregu godnych polecenia miejsc, jest stara kopalnia złota „Złoty Skok”. Znajdziemy tu między innymi podziemny wodospad, chodnik śmierci, skarbiec, a nawet muzeum tabliczek ostrzegawczych. „Złoty Skok” można zwiedzać na kilka sposobów; pieszo, korzystając z podziemnego tramwaju lub łódki. Po tak wyczerpującej wycieczce warto zakosztować odpoczynku w Lądku Zdroju, a dokładniej neobarokowych łaźniach domu zdrojowego „Wojciech”. Co ciekawe, na terenie obiektu obowiązuje zakaz pływania. Dopuszczalne jest wyłącznie spokojne leżenie w wodzie.

…a może za granicą?

W południowej części Hiszpanii znajdziemy Andaluzję oraz bajeczne Costa del Sol – Wybrzeże Słońca. Miejską stolicą wspomnianego Wybrzeża Słońca jest natomiast bajeczna Malaga. Dzięki bliskości lotniska bez problemu dotrą tu zarówno osoby korzystające z wyjazdów zorganizowanych, jak i podróżnicy wyposażeni w bilety czarterowe. Malaga to miasto pełne magii. Dosłownie i w przenośni. Chyba w żadnym innym miejscu na świecie nie spotkamy się z tak niecodziennym połączeniem strefy sacrum i profanum. Dlaczego? Ponieważ widowiskowe procesje świąteczne, swobodnie przeplatają się z widokiem całujących w zaułkach kochanków. Do najważniejszych atrakcji miasta należy cytadela Alcazaba i zamek Gibralfaro, pełniący niegdyś rolę rezydencji emirów arabskich.

Przenieśmy się teraz do Turcji, a konkretniej do Anatolii, w której położona jest Kapadocja. Cechą charakterystyczną Kapadocji jest tak zwany „księżycowy krajobraz”, będący dziełem tufowych form skalnych. Warto dodać, że ogromne, wykute skały, pełnią rolę kościołów, kaplic, a nawet domów mieszkalnych. Za stolicę Kapadocji powszechnie uważana jest dolina Goreme. Znajdziemy tu Park Narodowy Goreme czyli jedyny w swoim rodzaju skansen, liczący ponad 350 budowli sakralnych wykutych w skale. To wyjątkowe miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.