Wyjazd za granicę – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne

Zanim wyjedziemy za granicę zaopatrujemy się w ubezpieczenia turystyczne. Co roku zastanawiamy się jakie ubezpieczenie wybrać i czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy. Wybierasz się na wakacje i nie wiesz jakie ubezpieczenie wybrać? Zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Można skomponować kilka różnych ubezpieczeń, które będą dopasowane do Twoich potrzeb. Najważniejsze jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (KLZ), pobyt w szpitalu, transport medyczny i finansowanie opieki zdrowotnej. Oprócz tego ubezpieczenie może obejmować:

  • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej(OC)
  • Ubezpieczenie od amatorów sportów, które ubezpieczyciele kwalifikują jako ekstremalne(nurkowanie, narty lub surfing)
  • Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego, bagażu czy sprzętu sportowego
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków(NNW)
  • Ubezpieczenie assistance
  • Ubezpieczenie od kosztów akcji poszukiwawczej lub ratowniczej

Indywidualne, czy grupowe?

Firmy, które organizują wypoczynek dla klientów wykupują ubezpieczenia grupowe. Niestety bardzo często są to polisty zapewniające ochronę na najniższym poziomie. Kwota jest tak niska, że wystarczy zaledwie na wizytę u internisty. Zatem warto pomyśleć o zakupieniu dodatkowego ubezpieczenia indywidualnego.

Dobrze jest sprawdzić warunki ubezpieczenia polisy oferowanej przez biuro podróży, jaki jest zakres ochrony i ile wynoszą sumy ubezpieczenia. Jeśli dojdziesz do wniosku, że taki ubezpieczenie może nie wystarczyć, zapytaj w biurze podróży czy jest możliwość dokupienia dodatkowego ubezpieczenia – takie oferty zazwyczaj są bardziej korzystne cenowo.

Nie możesz zrezygnować z polisy, która zawiera się w cenie wykupionych wczasów. Inaczej wygląda to, kiedy dobrowolnie wykupujesz ubezpieczenie przez biuro podróży jako dodatkową opcję.

Bardzo korzystną i atrakcyjną ofertą jest ubezpieczenie dla całej rodziny, które jest znacznie tańsze.

Jaki jest koszt ubezpieczenia?

Chcąc zapewnić sobie dobrą ochronę podczas dwóch tygodni za granicą trzeba liczyć się z kosztem około 100-200 zł.

Jeśli spędzasz wakacje aktywnie i chcesz nurkować, surfować, jeździć na nartach wodnych, musisz liczyć się z kwotą od 200 do 300zł. Podobnie wygląda cena ubezpieczenia w przypadku, gdy chorujesz na przewlekłe choroby.

Wybierając się na wakacje za granicę z mężem lub żoną i dwójką dzieci, za ubezpieczenie zapłacisz około 400zł wybierając ubezpieczenie rodzinne. Każda osoba ma zapewnione KLZ do 40 000 EUR, NNW do 10 000 EUR i OC do 50 000 EUR plus ubezpieczenie bagażu do 1,5 tys. Gdyby każdy z członków rodziny kupił osobną polisę koszt takich ubezpieczeń przekroczyłby 700zł.

W skrócie – co wybrać?

  • Minimalna kwota dobrej polisy to 20000 EUR na leczenie oraz 10000 EUR na akcje ratownicze
  • Polisa musi zawierać transport do kraju
  • Jeśli czujesz potrzebę, to rozszerz polisę o ochronę bagażu, choroby przewlekłe czy OC
  • EKUZ to za mało. NFZ zaleca wykupienie dodatkowego ubezpieczenia za granicę

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne na: https://www.totalmoney.pl/ubezpieczenia_turystyczne